O autorze
Rocznik 76. Z wykształcenia dziennikarz. Z zamiłowania, od ponad 10 już lat, bloger. Fan muzyki i literatury. Czyta ok. 100 książek rocznie. Znaki szczególne: nie czyta e-booków, nie podkreśla, nie odkłada książek grzbietem do góry, używa zakładek. Prawdopodobnie bibliofil-fetyszysta. Na pewno fanatyk opowiadań. Zawodowo redaktor naczelny w jednym z czasopism logistycznych. Prywatnie ojciec parki urwisów. Mieszka w Warszawie.

7 książek pod choinkę

... albo na Mikołajki

Już po raz siódmy pozwolę sobie polecić kilka subiektywnych propozycji na książkowe prezenty świąteczne. Jak zwykle zamieszczam tu pozycje nieoczywiste, niebanalne, co najmniej dobre i takie, które sam mógłbym dostać. Oczywiście gdybym ich już wcześniej nie przeczytał.
Czyli żadnego Martina, Twardocha, Myśliwskiego, Wojewódzkiego albo Morris – czy co tam jeszcze króluje teraz na listach bestsellerów.Dla amatorek i amatorów małych-wielkich powieściBianca Bellová – Jezioro

Wydawnictwo Afera, przełożyła Anna Radwan-Żbikowska, 224 str.

Niepozorna książka będąca zarówno bildungsroman, powieścią drogi, baśnią, jak i dystopią – gęsta i mocno zapadająca w pamięć rzecz, jedna z najlepszych jakie czytałem w tym roku.


Dla fanek i fanów niesztampowych powieści sensacyjno-gangsterskichRyan Gattis – Sejf

Wydawnictwo Czarna Owca, przełożyli Robert Sudół i Jakub Sudół, 328 str.

Wartka akcja (w rytm punk rocka) nie zawsze musi być najważniejsza – czasem warto trochę zwolnić żeby znaleźć jeszcze miejsce i na solidne społeczne tło współczesnej Ameryki, i na miłość.


Dla rozmiłowanych w reportażach (szczególnie tych ze skrzywieniem latynoamerykańskim)Maria Hawranek, Szymon Opryszek – Wyhoduj sobie wolność. Reportaże z Urugwaju

Wydawnictwo Czarne, 248 str.

Lekko i bardzo ciekawie opisane społeczne życie Urugwaju z jego różnymi problemami, ale przede wszystkim historia o tym co najistotniejsze - o wolności.


Dla koneserek i koneserów wybornych stylistów oraz ambitnej literaturyJavier Marias – Berta Isla

Wydawnictwo Sonia Draga, przełożył Tomasz Pindel, 560 str.

Stawiająca różnego rodzaju ważkie pytania, inteligentna powieść szpiegowska z podwójnym dnem (a może i z kilkoma kolejnymi dnami).


Dla entuzjastek i entuzjastów niebanalnej literatury polskiejKonrad Oprzędek – Łaskoci

Wydawnictwo Świat Książki, 208 str.

Mroczna polska wieś sportretowana przy pomocy kapitalnego, oryginalnego i poetyckiego języka – niepokojąca i klimatyczna proza.


Dla sympatyczek i sympatyków powieści obyczajowych z wątkiem psychologicznymElizabeth Strout – Amy i Isabelle

Wydawnictwo Wielka Litera, przełożyła Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik, 448 str.

Prowincjonalne amerykańskie miasteczko a w nim matka i córka oraz ich wzajemne, trudne relacje (m.in. związane z seksualnością córki) – jak to u Strout, niby nic się nie dzieje a gdzieś pod powierzchnią wszystko aż wrze.


Dla wielbicielek i wielbicieli opowiadań, a także solidnych cegiełKurt Vonnegut – Opowiadania wszystkie

Wydawnictwo Albatros, przełożyli: Elżbieta Zychowicz, Robert Sudół, Jolanta Kozak, Andrzej Szulc, Zofia Uhrynowska-Hanasz i Izabela Matuszewska; 960 str.

Ten kultowy pisarz potrafił w krótkie formy jak mało kto, a tu jest ich blisko setka podzielonych tematycznie (np. miłość, wojna, nauka itd.) - wśród nich te znane, zapomniane, jak i nigdy dotąd w Polsce niedrukowane.

Obecnie czytam:

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...